Nie ma wątpliwości, że telewizja cyfrowa sprawdziła się w Polsce. Dlatego też KRRiT postanowiło zająć się również cyfryzacją radia w technologii DAB+.
Głównym powodem, który napędza cyfryzację, jest przepełnienie częstotliwości FM. A z fizyką nie wygramy, przy obecnym paśmie stacji radiowych może powstać jeszcze co najwyżej kilkanaście.
Cyfrowe radio, tak jak w przypadku telewizji, to nie tylko transmisja audio, ale również szereg dodatkowych usług. DAB+ umożliwia przesyłanie opisów (czyli popularny, wykorzystywany obecnie RDS), obrazów, informacji o ruchu drogowym dla systemów nawigacji. Jest to optymalna platforma odbioru sygnału w pojazdach, nawet przy dużych prędkościach - bez uszczerbku dla jakości przekazu.
Ponadto mamy tutaj zagwarantowaną jakość - dźwięk nie szumi, jest czysty, płynny, bardziej dynamiczny. Zakłócenia nie generują szumu, lecz krótkie przerwy.
Jak działa DAB+?
W kwestii działania nie różni się to zbyt wiele od obecnie stosowanej technologii. Nadawca wciąż potrzebuje silnego przekaźnika, a odbiorca anteny i urządzenia. Tutaj jednak jest pierwsza przeszkoda. Aby odebrać radio analogowe wystarczy kilka kondensatorów, oporników i kawałek drutu. W przypadku DAB+ niezbędny jest dekoder. I to nie byle jaki.
W technologii cyfrowej stosowany jest kodek HE-AAC v2, czyli popularne AAC+. Zapewnia wysoką jakość dźwięku i ma wysoki stopień kompresji przy jednoczesnym zachowaniu jakości. Szczegółowo opisaliśmy to w artykule: W jakim formacie nadawać? AAC, OGG czy MP3? W skrócie można powiedzieć, że przy przepływności 128 kbps straty dźwięku są praktycznie nieuchwytne.
Wymiana odbiorników
Tak poważna zmiana w procesie odbioru dyktuje przymus wymiany odbiorników. O ile w przypadku telewizora można pozwolić sobie na zakup dodatkowego dekodera za kilkadziesiąt złotych, tak w przypadku odbiorników samochodowych konieczna będzie ich całkowita wymiana. Z tego powodu wyłączenie ostatniego nadajnika radia analogowego w Polsce planowane jest dopiero na rok 2020.
Już używamy DAB+!
W prawdzie proces cyfryzacji dopiero raczkuje, to już dzisiaj możemy odbierać nowoczesne radio. Obecnie testowane są transmisje cyfrowe programów Polskiego Radia w większych miastach w Polsce. Od 2013 roku możemy słuchać stałego sygnału w Warszawie. Niestety odbiorniki cyfrowe w sklepach z elektroniką wciąż pozostają towarem niszowym i ciężko je nabyć.