Różnice pomiędzy ShoutCast1 a ShoutCast2

    Coraz częściej słychać w sieci na temat ShoutCast2, czy jest on faktycznie lepszy od królującego obecnie ShoutCasta?

    W tym artykule wyjaśnimy różnice pomiędzy obiema wersjami ShoutCasta i powiemy, dlaczego nowa wersja jest znacznie lepsza!

    Serwowanie wielokrotnych strumieni z jednej usługi serwera

    Zapewne nie jeden z czytelników miał do czynienia ze stacjami, które korzystają z tzw. kanałów radiowych - kanał trance, pop, itd. W tym celu wykupywało się kilka serwerów ShoutCast. W nowej wersji wystarczy jedna usługa - potrafi ona przesyłać kilka strumieni na raz!

    To samo dotyczy się retransmisji. Jeden serwer ShoutCast2 może retransmitować w swojej instancji kilka innych strumieni.

    Wszystko to dzieje się wciąż w obrębie jednego portu - jak kiedyś, z tym że mamy do czynienia z punktami dostępu (ang. mount point), jak w IceCast. Każdy kanał posiada swoją nazwę i by się do niego dostać trzeba podać jego nazwę w adresie, na przykład: http://www.4stream.pl:8000/kanal-club lub http://www.4stream.pl:8000/kanal-pop

    Każdy prezenter z własnym hasłem

    Zmora stacji radiowych - nieuczciwi prezenterzy, którzy nie szanują ludzkiej pracy i dzielą się hasłami na lewo i prawo. W ShoutCast2 każdy prezenter może mieć swoje własne hasło. Pozwoli to dokładnie sprawdzić kto udostępnił swoje dane osobom niepowołanym i podjąć odpowiednie kroki.

    Kodowanie UTF-8 w komunikatach serwera

    Na pewno zdarzyło Wam się nadawać piosenki z polskimi tytułami lub komunikaty w języku polskim w ERDS. Jednak zamiast znaków z ogonkami mogliśmy jedynie zobaczyć krzaczki. Wynikało to z różnicy kodowań i braku naszych liter w angielskim alfabecie.

    Nowa wersja koduje znaki w uniwersalnym standardzie UTF-8, który radzi sobie nie tylko z polskimi znakami, ale również innymi.

    Aktualizacja meta-danych i statystyk w czasie rzeczywistym

    Jest to nic innego, jak aktualizacja nazw piosenek, czy treści tekstowych przesyłanych do serwera. W poprzedniej wersji komunikaty były wysyłane w stałych, ustalonych odstępach czasowych.

    Ponadto również w czasie rzeczywistym aktualizowane są statystki słuchalności, które nie tylko informują z jakiego adresu łączy się odbiorca audycji, ale również podają nazwę urządzenia / programu przy użyciu, którego stacja jest słuchana.

    Wsparcie dla Yellow Pages 2 i stałego ID

    Yellow Pages (YP) to nazwa oficjalnego katalogu stacji ShoutCast. W nowej wersji każda stacja może się zarejestrować, gdzie otrzyma unikalny numer. Dzięki temu będzie ona mogła zostać spersonalizowana w katalogu (podanie adresu strony, loga)

    Nowa wersja YP uwzględnia również możliwość przesyłania piosenki, która będzie odgrywana jako następna w kolejności. Dotychczas można było co najwyżej wyświetlać tytuł aktualnej piosenki.

    Podsumowanie

    Migracja do ShoutCast2 wcale nie jest trudna. Coraz więcej firm decyduje się wprowadzić tę usługę do swojej oferty. Również w 4stream.pl trwają obecnie prace, aby udostępnić użytkownikom tę technologię.

    Konfiguracja również nie jest trudna, a zespół AOL zadbał o to, by dokumentacja była znacznie lepiej przygotowana niż do poprzedniej wersji. Natomiast wizja korzyści, które płyną z aktualizacji wydaje się być naprawdę interesująca i przyciągająca.

    Please publish modules in offcanvas position.