Wszystkie utwory w Polsce są chronione domyślnie przez prawo. To znaczy, że jeżeli Pan Franek idąc ulicą sobie śpiewa coś, co właśnie wymyślił czekając na autobus - jest to jego piosenka i należą mu się z tego tytułu pieniądze jeżeli ktoś inny idąc obok również zacznie to śpiewać.
Krócej: każdy utwór jest chroniony przez prawo. ZAiKS i inni przechowują raporty przez 5 lat. Jeżeli Pan Franek się do nich zgłosi w tym czasie, dostanie należne pieniądze z ostatnich 5 lat. Nawet jeżeli wcześniej nie rejestrował się w ZAiKSie.
Jeżeli więc nie ma pewności, czy to jest na pewno utwór wydany na licencji Creative Commons, to warto wstrzymać się z jego odtworzeniem, ponieważ może to nam przynieść problemy. Utwory wydane na licencji CC w większości posiadają stosowne oznaczenie w tagach ID.
Warto też wiedzieć w razie kontroli, z jakiego miejsca zostały pobrane, aby łatwo udowodnić fakt, że są one zgodne z taką licencją.
Jeśli chodzi o zarabianie na utworach CC, to określa to typ licencji - takie pliki najczęściej są oznaczone zdaniem: Darmowe na wykorzystanie komercyjne - Free for commercial use.
Autor powinien to określić podczas publikowania utworu. Jeżeli utwór jest oznaczony takim obrazkiem, to masz 100% pewności, że NIE MOŻNA go wykorzystać do zarabiania: