Również wtrącę się do dyskusji, moim skromnym zdaniem dobra audycja to taka:
Na pewno na początku przemyślana (prezenter przed rozpoczęciem programu powinien wiedzieć jak poprowadzi np półtora godzinny program)
Najlepiej jest też sprawdzić podłączenie mikrofonu i odsłuch na serw testowym, żeby nie było żadnej wpadki co się często zdarza prezenterom.
Program rozpocząć reklamami, jinglami zapowiedziami itp.
Nie zaczynamy mówić od razu jak się zacznie pierwsza piosenka, dajcie słuchaczom chwilę (jedną piosenkę) na to żeby się też przygotowali do tego że będą słuchać.
Podstawowa zasada, musicie zaopatrzyć się w podkłady na których będziecie prowadzić program(mówić do słuchacza). W żadnym wypadku nie rozmawiajcie na piosenkach, jest to bardzo nie estetyczne(pokażcie że macie trochę profesjonalizmu w sobie)
Kontakt słuchacz prezenter umożliwiają nam konsole pozdrowień bądź w mniejszych radiach komunikatory GG, Skype itp - nie ograniczajmy audycji tylko i wyłącznie do czytania tych pozdrowień, starajcie się w każdy program wnieść masę informacji np na temat za chwile zagranego kawałka, jaki mamy dzień, kto obchodzi imieniny, ważne wydarzenia itp jest masa pomysłów na urozmaicenie audycji i tu własnie nie zgodzę się z wypowiedzią powyżej cyt.: "...80% - muzyka, 20% - mowa...", nie zawsze prezentowana muzyka spodoba się słuchaczowi, dając mu dawkę informacji i swojego głosu możesz spowodować że słuchacz zostanie na tej audycji pomimo że nie podoba mu sie muzyka a własnie dlatego że słyszy Ciebie i to co Ty mówisz.
Starajcie się grać reklamy co jakieś 15 , 20 minut, każda audycję również kończcie reklamą.
Podczas audycji powinniśmy zachęcać słuchacza do czynnego udziału w życiu radia (wejście na czat, reklamowanie naszej stacji u znajomych, wysyłanie pozdrowień itp.) należy jednak pamiętać, aby robić to z wyczuciem! Nie wolno szantażować słuchacza: np., Jeżeli będzie jeszcze parę osób to puszczę „utwór XXX” takie postępowanie może zrazić do nas wiele ludzi.
Stały słuchacz to skarb, dlatego jeżeli widzimy w pozdrowieniach znajomy nick warto zaznaczyć, że jest to osoba nam znana takie postępowanie przywiązuje słuchacza do audycji no i oczywiście do całego radia.
Jeżeli się pomyliliśmy (źle przeczytaliśmy, nick, puściliśmy nie ten utwór) musimy przyznać się do błędu warto też skwitować taką sytuację dowcipem, ale należy naprawić to, co się zepsuło i dołożyć starań, aby się nie powtórzyło - człowiek to w końcu istota omylna.
Równie ważny, jeżeli nie najważniejszy jest charakterystyczny styl prowadzenia audycji - nie starajcie się jednak kreować go na siłę to przyjdzie samo oczywiście z czasem.
To by było chyba tyle ode mnie.
Zapraszam na moje audycje
na pewno będziecie się świetnie bawić
Pozdrawiam i wszystkim powodzenia życzę w tym fachu
Arni -
www.RadioFTB.net